Δευτέρα 19 Ιουλίου 2010

Ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων κατέλαβε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα σπριντ στο Σχινιά. Δωδέκατη η Ντάμπου στο Παγκόσμιο εφήβων – νεανίδων

Ο Ν.Ο.Χ. συγκέντρωσε 17 χρυσά, 2 ασημένια και 6 χάλκινα μετάλλια και κατέλαβε την πρώτη θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα σπριντ που διεξήχθη στην Ολυμπιακή εγκατάσταση Κάνοε Καγιάκ του Σχινιά, από 9 έως 11 Ιουλίου. Την δεύτερη θέση κατέκτησε ο Ναυτικός Αθλητικός Σύνδεσμος με 16 χρυσά, 10 αργυρά και 2 χάλκινα, ενώ τρίτος κατετάγη ο Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Θεσσαλονίκης με 12 χρυσά, 9 ασημένια και 6 χάλκινα μετάλλια.

Εξαιρετικές εμφανίσεις πραγματοποιούν οι νεαροί αθλητές του σλάλομ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων – νεανίδων που διεξάγεται στην Γαλλία.
Στο C1 νεανίδων η Αλεξάνδρα Ντάμπου πλασαρίστηκε στην 11η θέση (168.15) στα προκριματικά και προκρίθηκε στα ημιτελικά (τελικά κατέλαβε την 12η θέση  με 192.33). Στο C1 εφήβων ο Γρηγόρης Παπαθανάσης κατέλαβε την 27η θέση στα προκριματικά (120.18) και πήρε κι αυτός την πρόκριση για τα ημιτελικά.